Jak ošetřit odřeniny z bruslení

Už delší dobu jsem pro vás chystal udělat návod, jak nejlépe ošetřit rány a odřeniny z pádu na bruslích. Neříkám, že je to jediná správná cesta, ale tato, kterou vám ukážu, je osvědčená už ve většině inline oddílů v ČR i v zahraničí. 

Já jsem tento způsob ošetření poprvé viděl (a i podstoupil...) na mistrovství světa 2009 v Čínském Hainingu, kde jsem hned v prvním závodě spadl. Vzhledem k velikosti naší výpravy (já jako závodník a taťka jako vše okolo - dík moc za tu všechnu podporu na závodech i v tréninku!:-)) jsme toho s sebou co do velikosti lékárny neměli mnoho. A co si budeme povídat, spadnul jsem tenkrát zrovna velmi výživně, takže jsme oslovili nám blízké státy, jestli by mi jejich tým lékařů pomohl s ošetřením. Nakonec nám pomohli Holanďané, kteří ten rok už tuto metodu, kterou vám za chvíli popíšu, používali asi druhým rokem s tím, že se údajně inspirovali od Kolumbijců, kolečkářské velmoci, která měla zdá se tenkrát náskok nejen v bruslení, ale i v léčení odřenin z bruslení:-). No prostě Kolumbie musí být vždy první.

Tak a teď teda důvod, proč se chci o tyto zkušenosti podělit. Jsem typ bruslaře, který měl vždy dost síly a vytrvalosti, techniku jsem i vzhledem k pozdějšímu začátku tak trochu pořád doháněl. A jeden rok to bylo takové, že jsem nabral víc síly, otrkal se víc v závodech a zrychlil jsem, nicméně technika to trochu nestíhala, takže jsem ten rok i dost padal (jestli dobře vzpomínám, tak to bylo 13 pádů za sezonu od dubna do září...). Tenkrát jsme s tátou zkoušeli všechno možné - různe hemagely, gelové náplasti, léčivě pěnové polštářky z Belgie atd. atd.. Co si z toho roku pamatuju je hlavně bolest a neustále přilepené náplasti nebo oblečení a věčně praskající strupy:-/... 

Takže když nám Holanďani ukázali tuto metodu, tak nebylo co řešit, jdeme do ní. Ačkoliv to zní šíleně a neuvěřitelně, tak víceméně už druhý den po pádu (beru v potaz kožní odřeniny, ne naraženiny, zlomeniny apod.) je člověk schopný fungovat jako bez odřenin, nic se nelepí (jen trochu barví, ale ne krví, takže super) a vlastně to ani moc nebolí, navíc cca za týden má na místě odřeniny novou čerstvou kůži a je vyléčeno.

Jak jsem říkal,článek o léčení odřenin se chystám napsat už dlouho, ale nějak jsem zrovna moc nepadal. Až se mi "poštěštilo" a odřel jsem si loket a boční stranu stehna. Původní stav vypadal takto:

   
 
 

Jak tedy na to?

(Předem upozorňuji, že nejsem lékař a nemám znalosti na vysvětlení ani obhájení tohoto postupu, vím jen, že to funguje:-))

1. Vždy je nutné odřeninu dobře vyčistit. Ačkoliv to docela pálí a někdo to nedá, tak za mě je nejlepší prostě tekoucí voda a nějaký gázový čtverec, kterým ránu vyčistím.

2. Pro ženy je tento bod snazší, někteří bruslaři dají zapravdu, že má holení nohou své důvody právě z důvodu léčby odřenin, protože se vše snáz čistí, navíc na oholené kůži skvěle drží náplasti. Takže jako bod dva pro může doporučuju pod tou tekoucí vodou, když už to jednou pálí, zkusit oholit okolí rány tak, abyste měli kam nalepit náplast. Já to nakonec většinou oholím i přes ránu, protože žádnou další bolest už to nepřidá, ale hrozně to pomůže v hojení.

3. Velmi důležitý bod po očištění rány je její dezinfekce. Pokud na toto zapomenete, tak nechci vidět výsledek po týdnu pod náplastí... Opravdu ránu PRECIZNĚ vymyjte a vydezinfikujte! Já používám roztok Betadinem nepálí a je prostě v pohodě. 

4. Na zakrytí používáme flexibilní bezpolštářkovou náplast pro zakrývání ran po operacích, dá se to sehnat v lékárnách např. pod názvem Omnifix. Důležité je si ověřit, že je nápast flexibilní! Náplast si nastříhám na kusy velikosti odřeného místa plus cca 1,5 - 2,5 cm do každého směru, ať je tam dostatečná plocha na přilepení. Čím větší je nalepená plocha mimo ránu, tím to lépe drží, na druhou stranu když to přeženete, tak se zas dost často dostanete do kožních ohybů, kde se to může začít prvně odlepovat, což nechceme. 

5. Vystřižené kusy náplasti ostříhám tak, aby nikde nebyl ostrá roh, protože ty se vždy začnou odlepovat jako první. Nám půjde o to, ať náplast vydrží co nejdéle nalepená.

6. Když mám takto připravené náplasti, tak se vrátím k ošetření rány a pomocí dřevěné špachtle (míchátka na kafe/plastové lžičky/čehokoliv) nanesu na ránu mast Inotyol. V ČR bohužel není k dostání, kupujeme ji vždy v zahraničí. Stejnou léčivou látku (ichtamol) obsahuje mast Ichtoxyl, která je v ČR dostupná, nicméně nemám s ní bohužel žádnou zkušenost, tak nemohu říct, zda funguje stejně dobře či nikoliv.

    

           (Zajímavostí je, že nejde o primárně mast na rány, ale spíše na kožní onemocnění jako ekzémy, lupénku, ale i proleženiny.Ty jsou asi nejpodobnější bruslařským odřeninám. Navíc se nejčastěji používá u dětí na opruzeniny, ale třeba i na komáří štípance. Vysvětlením skvělého výsledku pro bruslaře mohou být účinky ichtamolu - má protizánětlivý účinek, zmírňuje svědění, snižuje tvorbu mazu, působí mírně dezinfekčně a má stahující efekt.)

7. Rána musí být celá zakrytá mastí, roztírá se to vcelku těžko a lépe se to dělá, když ránu předem dobře vysušíte. Pokud krvácí, jde to hůř a někdy je nutné postup po jednom dni zopakovat.

8. Ránu potřenou Inotyolem přelepíme nakonec opatrně náplastí, snažíme se, aby se nikde náplast neohýbala a nepřekrývala. Doporučuju postup, že nejprve položíte střed náplasti na ránu a pak pomalu lepíte od středu do kraje.

  

9. Pokud se vše podařilo, jako mělo, tak vám náplast vydrží nalepená klidně i týden (zvládně často i nějaké menší namočení ve sprše, ale pochopitelně je lepší moc nemáčet). Jak jsem psal, u krvácejících ran může být lepší celý tento postup po dni zopakovat. Nutnost opakovaného ošetření poznáte tak, že skrzu náplast protéká krev a náplast se začíná odlepovat. Pak by bez ošetření hrozilo, že se do rány dostane infekce a je tedy lepší náplast sundat, znovu vyčistit a dezinfikovat a znovu přelepit dle tohoto postupu. 

10. Nicméně pokud náplast vypadá, že drží a že skrz ní protekla jen trochu krevní plazma, tak ji tam určitě nechejte co nejdéle, ať se rána může v klidu zahojit. Na náplasti se z plazmy a masti udělá taková krusta, která udrží ránu vlhkou, což výrazně urychlí hojení.

11. Přibližně za 3-4 dny může začít rána mirně svědit, což je známka hojení. Vydržte ještě alespoň den až dva a náplast sundejte.

12. Pod náplastí by nemělo nic přischnout, nicméně ne vždy je rána dokonale potřená, takže se to může také stát, proto doporučuju náplast sundávat ve sprše dobře namočenou.

13. V ideálním případě je rána za týden zahojená a máte pod náplastí už čerstvou růžovou kůži, která je ještě dost citlivá a náchylná například na sluneční záření, takže doporučuju mazat krémem na opalování.

Výsledek po 7 dnech od odření vypadal takto:
    
 
Velkou výhodou této metody je kromě rychlosti zahojení také to, že po přelepení rána opravdu skoro nebolí a klidně na odřeném boku můžete i ležet, sedět apod. Není to primárně příjemné, ale ani to nijak nebolí a pokud přežijete maličko zašpiněné povlečení, tak se i dobře vyspíte.
 
Pokud by vám něco nebylo jasné, tak se se mnou spojte skrz kontaktní formulář,  rád vše zodpovím. Ale hlavně prosím zkuste nepadat, je to i tak lepší, než správně ošetřovat rány!:-) A nezapomínejte na helmu, tento návod pomůže jen s kožním zraněním a tedy neřeší zlomeniny, úrazy hlavy a další věci, které jsou už vždy na lékaře!
 
Raději ale opravdu zkuste vybrat vhodné chrániče a pádům se vyhněte. 
 
 

Podívejte se na aktuální nabídku

 
Takže tedy bruslení zdar a hlavně bezpečně!

Matěj Krupka